Günümüzde sosyal medyanın gücü tüm dünyada engellenemez duruma gelmiştir. Gerek kullanımın aşırılığı ve küçük yaştan itibaren çocuklardan başlayarak telefon tablet bilgisayar alışkanlığı edinilmesi, gerek ise iş dünyasının sanal ortama taşınması ve günlük kullanımlarımızı bile sanal dünyadan temin etme kolaylığının olması dolayısı ile tüm gücü sanal dünyaya kaptırmış bulunmaktayız.

İnsanların sanal dünyada en çok kullandığı platformlar sosyal medya, arkadaşlık sitelerine çok zaman ayırıp kendilerini sanal dünya içerisinde mutlu edebilmeleri buna büyük bir örnektir…
Üstelik küçük veya büyük işletmelerin sosyal medya hesapları üzerinden ürün satışı tanıtımı ile insanları kendilerine çekme çabası ve insanların dışarı çıkıp yorulmak yerine buralardan alışveriş yapması saklanılmaz bir gerçek.

İnternet yani sanal dünya ilk zamanlarda bilgi edinmek için kullanılmış olsa da günümüzde bilgi edinmeden çok içerisinde yaşanılan birer hayat biçimine dönüşmüştür. Bunda insanların birbirilerine sosyal medya da kolay ulaşılabiliyor olması etkilidir.
Buna akıllı telefonların yaygınlaşması, televizyon reklamlarının sanal dünyaya taşınması oyunların her yaştan insana hitap etmesi ve en çokta Facebook, Instagram, Twitter, Youtube gibi platformların kolay erişilebilir olması başlıca nedenlerdir.
Unutmadan

Dışarı çıkıp baktığınızda yürürken insanların ellerinden telefonu düşürmediğini göreceksiniz. Toplu taşıma araçları gittiğiniz mekanlarda bilgisayara başındaki insanlar ve parklar bahçeler vb. birçok yerde aynı görüntüler.

Eskiden misafir çocukları evimize gelir varsa bilgisayarımız oturmak isterlerdi yada bilgisayar yoksa beraber dışarı çıkıp oyunlar oynanırdı. Saklambaç, körebe, seksek, ip atlama ve daha nicesi. Şimdi günümüze baktığımızda çocukların her istekleri yerine getirilip ellerine telefon tablet verilerek dışarı çıkartıldığını ve asosyal birer kişiliğe dönüştürüldüğünü görebiliyoruz.

Yazdıklarımı özetlersek, günümüzde sosyal medyanın gücüne karşı yenilmiş bulunuyoruz. Buna en büyük sebep olarak biz insanların kolaylığa ve psikolojik olarak kendimizi sanal dünyada mutluluğa alıştırmamız etkili oldu.